• iran

  1879.
  iran

  Tahran Üniversitesi öğrencileri, iran, 1970.
  1 -1 ... traveler of secret moments
 • lev nikolayeviç tolstoy

  368.
  lev nikolayeviç tolstoy

  Lev Tolstoy, torunlarına hikaye anlatırken ,1909.
  2 -1 ... traveler of secret moments
 • müzik dinlemek

  92.
  müzik dinlemek

  Cep telefonlarındaki müzik dinleme aplikasyonlarının, Youtube'un, hatta sokakta müzik dinlenmenin kırılma noktası olan Walkman'in henüz keşfedilmediği dönemlerden bir kare.

  Müzik dükkanında plaktan şarkı dinleyen müşteriler, Londra, 1955.

  https://www.facebook.com/...9/posts/2044562089012431/
  1 ... traveler of secret moments
 • mustafa kemal atatürk

  14523.
  mustafa kemal atatürk

  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yazdığı kitaplardan birisi ...
  2 -1 ... traveler of secret moments
 • nur cihan

  1.
  Feminizm ikonuna Dönüşen Babür Kraliçesi Nur Cihan ...

  imparatoriçe Nur Cihan, 17. yüzyıl Hindistan’ındaki en güçlü kadındı. Kendisi, büyük Babür imparatorluğununun yönetiminde eşi görülmemiş bir rol oynamıştı. Tarihçi Ruby Lal, günümüzde Nur Cihan’ın liderliğinin anlaşılmasının neden önemli olduğunu açıklıyor.

  nur cihan
  nur cihan
  nur cihan
  nur cihan
  nur cihan
  nur cihan

  Doğduğunda adı Mihr un Nisa koyuldu ancak daha sonra kocası Babür imparatoru Cihangir tarafından Nur Cihan (dünyanın ışığı) olarak değiştirildi. Nur Cihan, Kraliçe I. Elizabeth’den sadece birkaç on yıl sonra doğdu, ancak ingiliz meslektaşınınkinden çok daha geniş bir bölgeyi yönetti.

  Babürler, 16. yüzyılın başlarında iktidara geldikten sonra 300 yıldan fazla bir süre boyunca Hint Yarımadası’nın çoğuna hükmetti. Bu hanedanlık, Hindistan’ın en büyük ve en güçlü hanedanlıklarından biriydi. Nur Cihan’ın da dahil olduğu imparatorları ve kraliyet kadınlarının birçoğu, sanat, müzik ve mimarlığın patronlarıydı. Büyük şehirler, görkemli kaleler, camiler ve mezarlar inşa ettiler.

  Ve hanedanın tek kadın hükümdarı olan Nur Cihan, Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’in folklorunda her yerde bulunuyordu. Babür imparatorluğu döneminde iki büyük şehir olan Kuzey Pakistan’daki Lahor’da ve Kuzey Hindistan’daki Agra şehrindeki evlerde ve anıtların yakınında, özellikle de kendi hüküm döneminde birçok hikayesi anlatılıyordu. Yaşlı erkekler ve kadınlar, tur rehberleri ve tarih meraklıları, Nur ve Cihangir’in nasıl bir araya geldiğini ve aşık olduklarını, insan yiyen kaplan tarafından işkence edilen bir köyü nasıl kurtardığını anlatıyor.

  insanlar onun romantikliği ve cesareti hakkında hikayeler duysa da, onun dinamik dünyası, politik zekası ve güçlü hırsları hakkında çok az şey biliniyor. Nur Cihan, olağanüstü şartlara karşı bir imparatorluğu yönetmeye gelen büyüleyici bir kadındı.

  Şair, uzman bir avcı ve yenilikçi bir mimardı. Agra’daki ailesinin mezarı için yaptığı tasarım, daha sonra Tac Mahal’in yapımına ilham verdi.

  Erkek egemen bir dünyada kayda değer bir lider olan Nur Cihan, kraliyet soyundan gelmemişti. Ancak, imparatorun hareminden, büyük bir politikacı ve Cihangir’in en sevdiği karısı olarak büyük yerlere yükseldi ve büyük Babür imparatorluğunu ortak bir hükümdar olarak yönetmeye başladı.

  Fakat kadınların nadiren kamusal alanlarda görülebildiği bir dönemde nasıl bu kadar güçlü oldu?

  Onun yetiştirilmesi, onun yanında yer alan erkek ve kadınların destekleyici ağı, Cihangir’le yaşadığı özel ilişki, tutkusu, toprakları ve insanları hakkında söylenecek çok şey var.

  Al-Hind’in (indus nehrinin ötesindeki arazi) çoğul, zengin ve hoşgörülü kültürü, farklı hassasiyetlerin, dinlerin ve geleneklerin bir arada var olmasına izin verdi.

  Nur Cihan, 1577’de Kandehar (Günümüzde Afganistan’da) yakınında, daha liberal Babür imparatorluğuna sığınmak için Safevi hanedanlığı altında artan hoşgörüsüzlük yüzünden iran’da evlerini terk eden saygın Pers soyluları arasında dünyaya geldi.

  Ailesinin doğum yeri ve kabul edilen vatanlarından gelen geleneklerin bir karışımıyla yetiştirilen Nur, 1594’te bir Marakal hükümet yetkilisi ve eski bir subayla evlendi. Doğu Hindistan’da zengin bir il olan Bengal’e taşındı ve tek çocuğunu doğurdu.

  Kocasının Cihangir aleyhine bir komplo kurduğundan şüphelenildiğinde, imparator, Bengal valisini Agra’daki kraliyet mahkemesine getirilmesini emretti. Fakat Nur’un kocası, valinin adamları ile girdiği bir savaşta öldürüldü.

  Dul kalan Nur, Jahangir’in haremine sığındı, diğer kadınlar yavaş yavaş ona güvenmeye ve hayran olmaya başladı. 1611’de Cihangir ile evlendi, Cihangir’in 20. ve son eşi oldu.

  O zamanlar resmi mahkeme kayıtlarında az sayıda kadından söz edilmesine rağmen, Cihangir’in 1614’ten sonraki anıları Nur ile olan özel ilişkisini teyit ediyor. Ve Cihangir, onun için hayranlık verici bir portre çizdi; hassas bir arkadaş, mükemmel bir bakıcı, başarılı bir danışman, yetenekli bir avcı, bir diplomat ve bir sanatsever.

  Pek çok tarihçi, Cihangir’in artık direnişe ya da yönetime odaklanmayan bir sarhoş olduğuna ve bu yüzden krallığının kontrolünü Nur’a bıraktığına inanıyor. Ancak bu tam olarak doğru değil.

  Evet, imparator bir sarhoştu ve afyon içiyordu. Evet, karısına çok aşıktı. Ama Nur’un bir yönetici olarak seçilmesinin nedeni bu değildi. Aslında, Nur ve Cihangir birbirlerini tamamlıyorlardı ve imparator hiçbir zaman eşinin gelişmekte olan etkisinden rahatsız hissetmedi.

  Nur Cihan, evlenmelerinden kısa bir süre sonra, bir çalışanın toprak haklarını korumak için ilk kraliyet emrini çıkardı. Emirdeki imzada, Nur Cihan Padshah Begum, yani Nur Cihan Leydi padişah yazıyordu. Bu imza, Nur Cihan’ın egemenliğinin bir işareti ve gücünün büyüdüğünün göstergesiydi.

  1617’de, Cihangir’in karşısında Nur Cihan’ın ismini taşıyan altın ve gümüş sikkeler dolaşmaya başladı. Mahkeme tarihçileri, yabancı diplomatlar, esnaf ve ziyaretçiler kısa süre sonra Nur Cihan’ın kendi özgün statüsüne dikkat çekmeye başladı.

  Bir mahkeme, Nur Cihan’ın sadece erkekler için ayrılmış olan imparatorluk balkonunda görünerek birçok kişiyi şaşırttığı bir olayı kayıt altına almıştı. Ancak bu olay, Nur Cihan’ın tek başkaldırışı değildi.

  Avlanma, emperyal emirler ve madeni paralar çıkarma, kamu binalarını tasarlama, fakir kadınları destekleme veya dezavantajlıları destekleme amaçlı tedbirler almak gibi, kadınlar arasında sıra dışı bir hayat yaşadı.

  Aynı zamanda esir alınan imparatoru kurtarmak için bir orduyu yönetti. Bu, isminin kamusal hayal gücünde ve tarihte silinmez bir şekilde kazınmış olmasını sağlayan cesur bir eylemdi.

  ▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎▪︎

  》 BBC. 2 Eylül 2018.

  https://arkeofili.com/fem...abur-kralicesi-nur-cihan/
  2 ... traveler of secret moments
 • antik mısır

  51.
  antik mısır

  Balıkçı teknesi modelleri. Orta Krallık, 12. Hanedan, yaklaşık MÖ 1981-1975. Mısır'da Şeyh Abd el-Qurna nekropolündeki Meketre'nin mezarından. Kahire Mısır Müzesi'nde sergileniyor.

  Papirüsten yapılan teknelerde iki grup balıkçı görülüyor. iki tekne arasında gerilmiş ve balıkla dolu büyük bir ağ tutuyorlar. Her bir teknede iki adam kürek çekerken, altı adam ağ tutuyor, diğer bir adam da yakaladıkları balıkları teknelerden birinin güvertesine koyuyor.

  https://www.facebook.com/...9/posts/3291796087525101/
  2 ... traveler of secret moments
 • veni vidi vici

  93.
  veni vidi vici

  Üzeri, “Geldim, gördüm. fethettim.” anlamına gelen Veni, vidi, vici kelimeleriyle damgalı MÖ 47’ye ait sestertius. Julius Caesar’ın bu sözleri Pontus Kralı II. Pharnaces’i Tokat’ın Zile ilçesinde yapılan Zela Muharebesi’nde olağandışı bir hızla mağlup etmesinin ardından söylediğine inanılıyor. Julius Caesar’ın onuruna eşi benzeri görülmemiş dört zafer alayı düzenlenmişti, kent genelinde büyük bir ihtişamla düzenlenen bu törenler bir komutanın kazanabileceği en büyük şeref sayılıyordu.

  https://www.facebook.com/...9/posts/3294782967226413/
  2 ... traveler of secret moments
 • iskitler

  204.
  iskitler
  iskitler
  iskitler

  2019 yılında, Rusya’nın Ostrogozhsk kentindeki bir mezar höyüğünde, iskit Amazonları olduğuna inanılan farklı yaş ve sosyal statüdeki dört kadının kalıntıları ortaya çıkarıldı.

  “Birey No.1” olarak adlandırılan ilk kadın yaklaşık 40 ila 50 yaşındaydı ve çiçek süslemeli damgalı altın plakalardan ve amfora şekilli kolye uçlu takılardan oluşan karmaşık bir başlıkla gömülmüştü. Araştırmacılar, bunun gibi başlıkların “Calafs” veya “Calathos” olarak adlandırıldığını ve sadece iskit’in en zengin “kraliyet” mezarlarında bulunduğunu belirtiyor.

  “Birey No. 2” olarak adlandırılan ikinci kadın ise daha genç ve yaklaşık 30 ila 35 yaşındaydı. Bu kadın “at binicisi” pozisyonunda, eğri ve açılmış bacaklarla gömülmüştü.

  C: CTVNews, Institute of Archeology of the Russian Academy of Sciences.

  https://www.facebook.com/...9/posts/3294717607232949/
  2 ... traveler of secret moments
 • samuray

  34.
  samuray
  samuray

  Samuray Zırhı. British Müzesi.

  Başlıktaki boynuzların arasındaki sorguça dayanılarak, bu samuray zırhının Kaga Eyaletinin hükümdarı olan Maeda ailesinin bir hizmetkârına ait olabileceği düşünülüyor. Göğüs zırhı ve kolluklar, 16. yüzyıl sonlarına (Momoyama dönemi) tarihlenirken, başlık 17. yüzyıla, diğer parçalar ise 18.-19. yüzyıllara tarihleniyor. Göğüs zırhının üzerinde Unkai Mitsunao'nın imzası bulunuyor.

  Edo döneminde (1615-1868) Japonya büyük ölçüde barış içinde olduğu için, bu zırh, savaşlardan ziyade törensel olaylar için kullanılıyordu.

  https://www.facebook.com/...9/posts/3316493491722027/
  2 ... traveler of secret moments
 • mezopotamya

  88.
  mezopotamya

  Gümüş lir. MÖ 2600, Ur Kraliyet Mezarlığı, günümüzde güney ırak. British Müzesi.

  Bu görkemli gümüş lir, 4.000 yılı aşkın bir süre önce Mezopotamya’da çalındı. Müzik, antik Mezopotamya’da pek çok kutlama ve ritüelin önemli bir parçasıydı. Gümüş ve kırmızı kireçtaşlarından yapılan lirin çerçevesi, akort düzenleyicileri ve telleri, çürümüş ahşap parçalarının kalıplarından yapılan modern kopyaları. Boğanın başının altındaki dekore edilmiş paneller bir alageyiği ve tepedeki bir ağacı, bir keçiye saldıran aslanları ve ceylanlara saldıran bir diğer aslanı gösteriyor.

  https://www.facebook.com/...9/posts/3294739503897426/
  1 ... traveler of secret moments
 • el cem amfitiyatrosu

  1.
  el cem amfitiyatrosu
  el cem amfitiyatrosu
  el cem amfitiyatrosu

  El Cem Amfitiyatrosu. El Cem kenti (antik Roma döneminde Thysdrus şehri), Tunus.

  Tunus’un merkezinde bir ovada yer alan bu amfitiyatro, temelsiz ve tamamen taş bloklardan inşa edilmiş. Roma'daki Kolezyum ve Capua amfitiyatrosundan sonra dünyanın en büyük üçüncü arenası olarak kabul ediliyor. 35000 seyirci kapasiteli El Cem, bugün Afrika’daki en büyük ve en iyi korunmuş Roma amfitiyatrosu. Podyum duvarı, arena ve yeraltı geçitleri neredeyse sağlam durumda. Yaklaşık MS 238 yılında inşa edilen bu mimari ve sanatsal eser, Roma dönemi Afrika tarihinin anlaşılmasında önemli bir kilometre taşı.

  https://www.facebook.com/...9/posts/3334779136560129/
  1 ... traveler of secret moments
 • örtülü isa heykeli

  3.
  örtülü isa heykeli

  Muazzam bir sanat eseri.
  8 ... traveler of secret moments
 • antik roma

  14.
  Muazzam detaylar ...

  antik roma
  antik roma

  Venüs Kallipygos heykeli. Mermer. Yunan orijinalinin Roma kopyası, baş ve omuzlar heykeltıraş Albacini (1735-1813) tarafından restore edilmiş. Napoli Arkeoloji Müzesi.

  https://www.facebook.com/...9/posts/3335306783174031/
  1 ... traveler of secret moments
 • antik mısır

  48.
  antik mısır

  Balık. Kilden, 6.5 x 11.2 x 3.2 cm boyutlarında. Yeni Krallık, 18. Hanedan, yaklaşık MÖ 1390-1336. Sakkara, Mısır. Brooklyn Müzesi.

  Büyüleyici bir şekilde boyanmış bu tilapia, doğurganlığı simgeliyor. Tilapia balıkları döllenmiş yumurtalarını, yumurtadan çıkmaya hazır olana kadar ağızlarında taşıdıkları için, Mısırlılar onları kendiliğinden üretme ve dolayısıyla yenilenme ve yeniden doğma yeteneğine sahip olarak görüyorlardı.

  Yapılan incelemeler sonucunda, bu balığın içinde, yumurtaları temsil eden kil topları olduğu anlaşıldı. Ritüeller sırasında dua için bir müzik eşliğinde çıngırak olarak kullanıldığı düşünülüyor.

  https://www.facebook.com/...9/posts/3335568033147906/
  2 ... traveler of secret moments
 • çin imparatorluğu

  13.
  çin imparatorluğu
  çin imparatorluğu
  çin imparatorluğu

  Pişmiş topraktan ev modeli. Kahverengi sır izleri bulunuyor. 29,5 x 36 x 32 cm boyutlarında. Han Hanedanı, yaklaşık MÖ 206-MS 220. Çin'in Guangdong eyaletinden. Ashmolean Müzesi.

  https://www.facebook.com/...9/posts/3336436339727742/
  2 ... traveler of secret moments
 • 3500 yıllık kirpi heykelciği

  1.
  3500 yıllık kirpi heykelciği

  Yaklaşık 3500 yıllık kirpi heykelciği. Elam imparatorluğu’nın başkenti Susa akropolünde (iran), adı “Susa’nın Efendisi” anlamına gelen tanrı Inshushinak tapınağının yakınında bulunan ve tapınağın gizlli koleksiyonu olarak bilinen obje grubundan bir parça.

  Tekerlekli asfalt arabanın üzerine oturtulmuş kireçtaşından heykelciğin, oyuncak ya da adak arabası olduğu düşünülüyor. Günümüzde Paris'teki Louvre Müzesi'nde bulunuyor.

  https://www.facebook.com/...9/posts/3369952083042834/
  2 ... traveler of secret moments
 • tutankhamun

  53.
  tutankhamun
  tutankhamun

  Firavun Tutankamon'un bilgisayarlı tomografi (BT) taramalarına dayanan adli bir rekonstrüksiyonu.

  Geçtiğimiz yıllarda Tutankamon’un mumyasına yapılan otopsi, onun vücudu hakkında bilgi sahibi olmamızı sağladı. Neredeyse genç bir kadınınki kadar geniş kalçaları vardı, bacağındaki bir yamukluk nedeniyle bir ayağını tam yere basamıyordu ve dişlekti. Ortaya sürülen sayısız teoriye rağmen, Tutankamon’un ani ölümü gizemini koruyor. Sıtmadan mı ölmüştü? Kırılan ayağı kangren mi olmuştu? Belki de bir su aygırı yaralamıştı. Kral Tutankamon öldüğünde sadece 19 yaşındaydı. Bu vakitsiz ölümünün sebebi üzerine çok sayıda araştırma bulunuyor ve tahminler yürütülüyor. Hipotezler arasında, en yakın danışmanları tarafından suikaste uğramasından, bir savaş arabası kazasına ya da sıtma gibi bir hastalıktan, genetik kemik problemlerine (muhtemelen anne babasının yakın akraba olması nedeniyle) kadar geniş bir yelpazede çeşitlilik bulunuyor.

  https://www.facebook.com/...9/posts/3379581285413247/
  4 ... traveler of secret moments
 • mayalar

  104.
  mayalar

  Çıkarılabilir miğferli oturan figür. Kırmızı, mavi ve sarı pigment izleri olan kahverengi seramikten. 12,3 cm yüksekliğinde. Maya kültürü. Guatemala'nın Petén bölgesinden. Özel Koleksiyon.

  https://www.facebook.com/...9/posts/3379720798732629/
  1 ... traveler of secret moments
 • amk li konuşan insanlar

  1.
  (bkz: boş teneke) diye hitap edilesi insanlardır.

  Aşırı saçma bir bir sözcüktür. Mide bulandırıcı.

  Nezaketten uzak b☆ktan bir şey. Yakışıksız kalıyor. Ah nerde o güzel ve de duru türkçe konuşan özlü nevi şahsına münhasır insanlar. Yazık ...
  5 -3 ... traveler of secret moments
 • chris evans ın çıplak fotoğrafını paylaşması

  1.
  9.kare ...

  chris evans ın çıplak fotoğrafını paylaşması

  ABD'li aktör Chris Evans, Instagram hikâyesinde yanlışlıkla çıplak fotoğrafını paylaştı. Oyuncu, paylaşımını hemen kaldırdı ancak ünlü oyuncunun takipçileri ekran görüntüsü aldı.

  https://t24.com.tr/haber/...tografini-paylasti,902902
  2 -1 ... traveler of secret moments
 • yeni şeyler getiriyorum